Kdy a jak se dá péřová peřinka využít?

Peřinku je potřeba používat uvážlivě s ohledem na zdravotní stav, náladu a věk dítěte. Je to podobné jako u léku, který nám může pomoci pouze v případě používání ve správné době a míře s ohledem na zdravotní stav.

Využití peřinky

Využití peřinky do 3. měsíce věku

V prvních třech měsících používáme péřovou peřinku téměř neustále. Peřinku si sebou vezmeme již do porodnice a do 3. měsíce věku se bez ní v podstatě ani nehneme. Všude ji vozíme a nosíme sebou. Používáme ji ke kojení, odříhnutí, ukládání ke spánku, k odpočinku, k předávání a chování dítěte návštěvami, k odpočinku a ke spánku dítěte v postýlce, do kočárku i autosedačky. Dítě vytahujeme z peřinky při každém přebalování, které propojíme s cvičením a správnou aktivní manipulací s dítětem posilující jeho psychickou i fyzickou otužilost, rovnováhu, orientační schopnosti, koordinaci pohybů i sílu posturálních svalů. Velkou výhodou zabalení stále spícího novorozence do teplotně stabilní a pohodlné peřinky je, že ho nemusíme neustále vyrušovat v odpočinku a ve spánku oblékáním a svlékáním ani v případě, že chceme jít s dítětem ven do mrazu. Dítě v peřince stačí zabalit do deky a přes hlavičku přehodit plenu.

Využití peřinky do 5. měsíce věku

Od 3. do 5. měsíce věku dítě ocení peřinku především při usínání a spánku, a to v postýlce i v kočárku. Od 6. měsíce věku je možno peřinku nahradit pouze dětským péřovým polštářkem. Přesto je celá řada dětí, kterým doslova vyhovuje na peřince spát až třeba do 9. měsíce věku. K tomuto účelu se nejlépe hodí dráček. Mnohdy jsou to naopak rodiče, kteří rádi využívají americkou peřinku z důvodu, že se z ní lehce oblečené dítě nevykope především v chladných dnech. Přibližně od 6-8 týdne věku děti přestávají u kojení usínat, proto je už není potřeba ke kojení do peřinky balit, stačí je na peřinku pouze položit. Po nakojení a odříhnutí bývají děti tak spokojené, že vydrží postupně 10 - 30 min na peřince samostatně si hrát pod hrazdičkou.

Využití peřinky do 2 let

Jakmile dítě nebude potřebovat peřinku pod tělíčkem, pak ji můžeme využít nejméně do dvou let k jeho překrývání. Jako přikrývku je vhodné využít jedině Malou peřinku nebo spíše Dráčka.

Využití peřinky k odpočinku a ke spánku

Péřovou peřinku doporučujeme používat k odpočinku a ke spánku nejméně do 5. měsíce věku dítěte. V prvních dnech života dítě balíme do peřinky napevno především ke kojení a k usínání, abychom mu alespoň několik dnů po porodu přiblížili pevné obětí dělohou v období nitroděložního života.

Po usnutí popruhy uvolníme, abychom dále neupevňovali návyk celonočního spánku v pevném zavinutí. Vzhledem k tomu, že suchý zip při uvolňování vydává nepříjemný zvuk, který narušuje klidný spánek dítěte, vyvinuli jsme nový typ peřinek na knoflíčky. Na jedné straně je cíp peřinky vybaven poutkem se 3 dírkami a na druhé straně jsou z vnější strany peřinky našity 3 knoflíky. Tento princip uchycení cípu peřinky pomocí jedné ze tří dírek a

jednoho ze tří knoflíků zajišťuje nejenom tiché a ohleduplné uvolnění zavinutí dítěte, ale navíc 9 variant zpevnění dítěte do peřinky od nejpevnějšího po nejjemnější.

Také pevné zavinutí k usínání ze dne na den nahrazujeme stále jemnějším zavinutím, aby si postupně odvyklo od potřeby z nitroděložního života a naučilo se usínat v uvolněné poloze na zádech pouze položené na péřové peřince. Polštář naopak nabízí pouze potřebné zvýšení a zároveň zahnízdění a stabilitu celého těla. 

Dítě ukládáme ke každému dennímu i nočnímu spánku do stále stejné postýlky v klidné, chladnější, vyvětrané a lehce zatemněné místnosti, aby se pro něj postupně stala skutečně zcela jasným symbolem odpočinku a spánku. Jedinou obměnou je prostředí kočárku, který postavíme pod okno, na balkón, na zahradu nebo ven. Kolem spícího dítěte chodíme stejně ohleduplně a tiše, jak bychom si přáli, aby chodilo dítě kolem nás, když budeme odpočívat a spát. Jedině tak se klidně, kvalitně a dostatečně vyspí v souladu s jeho přirozenými potřebami. Navíc se naučí nejenom dobře spolupracovat při ukládání ke spánku, ale také ohleduplnosti do budoucna.

Přes část postýlky nad hlavičkou dítěte nebo přes zvednutou boudičku kočárku doporučujeme přehodit velkou plenu, jednobarevnou deku nebo prostěradlo v jemném pastelovém odstínu, abychom tak eliminovali rozptylující zrakové vjemy dítěte kolem něj.

Po 5. měsíci dopřejeme dítěti ke spánku dětský polovysypaný péřový polštářek, který mu nabízí pocit pohodlí, a tím i možnost uvolnění, klidného usnutí a spaní.

Využití peřinky

Využití peřinky k samostatnému zaměstnání dítěte

Nejméně do 4. měsíce věku používáme peřinku k podložení pokud možno nahého dítěte nebo kojence svlečeného alespoň z plen, kterému chceme nabídnout samostatné zaměstnání v době bdění po společných aktivitách rodiče s dítětem na pevné podložce nebo v náručí. Aby nedošlo k potřísnění a promočení peřinky, doporučujeme ji chránit nepromokavou podložkou a proud moče dítěte usměrnit nasazením spodních kalhotek. Příjemně fyzicky unavené a psychicky uspokojené dítě při pohybových aktivitách stimulovaných citlivými rodiči, je schopno kratší a postupně stále delší dobu jen tak ležet na péřové peřince, odpočívat a sledovat okolní děje, nebo zvedat všechny končetiny a hrát si s hračkami zavěšenými na hrazdičce. Všechny tyto aktivity na kvalitní podložce mu pomáhají lépe si uvědomit těžiště i stabilitu svého těla, na kterých pak bude stavět rozvoj dalších (náročnějších a složitějších) pohybových dovedností. 

Využití peřinky při kojení

Novorozenec je tak slabý a snadno unavitelný, že při namáhavém sání z prsu jenom ocení pohodlí polohy, kterou mu peřinka nabízí. Většina dětí do cca 6-8 týdne věku je sáním tak vyčerpaná, že při kojení usíná. Proto je ideální, když je tak malé dítě při kojení v peřince. Peřinka mu nabízí stabilní teplotu i polohu nejenom při sání, ale i při přehmatech do polohy k odříhnutí a poté uložení do postýlky.

Dítě kojené bez peřinky musí nejenže rozdělit svou energii mezi držení končetin i hlavičky u prsu, ale navíc je neustále buzeno a rušeno ze spánku při každém přehmatu či změně polohy v průběhu sání i po nakojení i přesto, že se mu chce bytostně spát. Pak není divu, že se často stává, že dítě usíná u prsu unavené a přitom nedostatečně nasycené. 

Po odříhnutí a uložení je pak nejenže stále hladové, ale navíc rozhozené z neustálých změn i nepohodlí v postýlce, byť na kvalitní, ale pevné a pro ně tvrdé matraci, na které nemůže usnout ani pohodlně spát. Běžně se pak stává, že maminky kojí za sebou v intervalech kratších než 2 hod., což je čas potřebný k úplnému strávení mléka. V případě spojení natráveného mléka s čerstvým mlékem dochází k chemickým trávicím procesům, které způsobují zvýšenou plynatost, nadýmání a bolesti bříška. A bludný kruh se uzavírá. 

Využití peřinky k odříhnutí dítěte

Péřová peřinka poslouží dítěti také jako stabilní zázemí k odříhávání po kojení.Dítě zabalené do peřinky můžeme nechat odříhnout nejenom ve vyvýšené pozici „Klubíčka“ v náručí nebo klíně matky, ale také v pozici „Koníčka“. Veškeré přehmaty navrhujeme provádět velmi klidně, plynule a pomalu, abychom dítě zbytečně nebudili ze spánku. 

Využití peřinky při návštěvách k chování a předávání dítěte

Předávání a chování dítěte zabaleného do péřové peřinky v náručí je podstatně příjemnější nejenom rodičům, ale i babičkám, tetičkám, sousedkám a dalším návštěvám, které se přijdou na dítě podívat. Rodiče dodržující pravidla a techniku správné manipulace tak nejsou nervózní ze způsobu manipulace nezasvěcenými a nezkušenými lidmi. Také dítě se cítí bezpečně a pohodlně. Proto je také podstatně spokojenější. Mnohdy se během klidného a šetrného předávání z náruče do náruče ani neprobudí, a tak si návštěvu v poklidu může užít i maminka. 

Využití peřinky z hlediska oblékání

Péřová peřinka nám umožňuje dítě střídmě oblékat a nerušit ho opakovaným oblékáním před procházkou a svlékáním po příchodu domů. Peřinka kojenci nabízí natolik stabilní teplotní prostředí, že např. dítě s plenkou kolem pánve oblečené do overalu s dlouhým rukávkem, dlouhými nohavičkami včetně překrytí chodidel a zabalené do peřinky není potřeba dooblékat na procházku ani v těch nejtřeskutějších mrazech. Takto střídmě oblečené dítě v peřince stačí zabalit do teplé deky, hlavičku překrýt čepičkou a tvář plenou. V létě může být dítě naopak neustále pouze s plenou kolem pánve nebo oblečené do body s krátkým rukávkem popřípadě bez rukávku. Podle potřeby ho pak pouze položíme na péřovou peřinku nebo zabalíme do pleny či peřinky. 

Využití peřinky do kočárku

Péřová peřinka má nenahraditelné zastoupení také v kočárku, který je standardně vybaven pouze tenkou dřevěnou deskou a 1-2 cm silnou molitanovou podložkou. Tento běžný základ kočárku dítěti nejenže nenabízí pohodlí, ani pocit jistoty, bezpečí a tepla na našich nerovných chodnících a cestách, ale naopak je pro ně doslova nestabilním, stresujícím a nepřátelským prostředím. A jak málo stačí. Kočárek vybavený polštářkem a péřovou peřinkou pod dítětem je pro malého kojence symbolem pocitu jistoty, bezpečí a tepla i klidného odpočinku a spánku ve schoulení i pohodlí při jemném houpání. Pouze v mrazivé zimě doporučujeme na molitan položit teplou deku a izolovat teplo zespod. Do peřinky není potřeba dítě balit. Úplně stačí dítě položit na peřinku, pod kterou je polštářek. Boky peřinky i polštářku ohneme ze stran tak, aby vyvýšené okraje vytvořili pro dítě takové pohodlné a měkké korýtko. V případě potřeby dítě překryjeme přikrývkou, kterou zasuneme ze stran pod peřinku a tím dítěti vytvoříme

pevnější zabalení plné tolik potřebného pocitu jistoty, bezpečí a tepla. Podobně je možno dítě ukládat také do postýlky. 

Využití peřinky do autosedačky

A nakonec peřinka je ideálním podkladem pro dítě do cca 3. měsíce věku také do autosedačky. Pak už jenom podle počasí volíme větší či menší založení cípů peřinky pod dítě nebo překrytí dítěte cípy peřinky. Poloha dítěte na peřince mu nabízí i v autosedačce nejenom pohodlnou a symetrickou polohu s rozloženým těžištěm, ale také pocit jistoty, bezpečí a tepla.