Jaký je význam polovysypaných péřových peřinek?

Jedině péřová peřinka přibližuje podmínky, které zná z nitroděložního života, nejvěrněji. Nabízí mu pocit jistoty, bezpečí a stálého tepla i symetrické, měkké a pohodlné prostředí, do kterého se může rovnoměrně propadnout jako do měkkého pelíšku. To je také jeden z důvodů, proč spí novorozenci daleko klidněji v posteli na polštáři u maminky než ve své postýlce na sebekvalitnější matraci. 

Schoulená poloha dítěte ve stabilně teplé a pohodlné peřince je ideální relaxační a rehabilitační prostředí pro plačtivé a zvýšeně dráždivé děti, kojence se zvýšeným svalovým napětím, děti trpící plynatostí a bolestmi bříška i novorozence, kteří prošli těžkým porodem.

Dítě pokládané do péřové peřinky správným způsobem ke kojení, k odpočinku a ke spánku do postýlky, kočárku i autosedačky, bývá spokojené a celkově dobře prospívá. Peřinka pomáhá novorozenci se rychleji uvolnit, získat důvěru a najít rovnováhu. Pokud jsou tyto kvalitní podmínky podpořeny důslednou výchovou, péčí o dítě s pravidelným ukládáním kojence ke spánku vždy do stejného pokoje a postýlky, denním režimem a rituály, pak výsledkem není pouze klidný a kvalitní spánek dítěte v prvních měsících, ale také spolupráce dítěte při jeho ukládání ke spánku v průběhu celého dětství. Dobře vyspané, spokojené a stabilní dítě je pak celkově spokojené, dobře prospívá a spolupracuje na rozvoji pohybových dovedností celého těla, končetin i rukou. Péřová peřinka a polštářek velmi úspěšně odbourává riziko

upřednostňování otočení hlavičky dítěte k jedné straně i symetrického či asymetrického oploštění záhlaví. Péřovou peřinku nedokáže nahradit žádný jiný materiál.

Péřová peřinka je také vhodná z hlediska prevence před náhlým úmrtím kojence. Chtějí-li rodiče používat monitor dechu, pak výborně fungují i přes peřinku. Děti do 3. měsíce věku, které pravidelně leží, spí a odpočívají na tvrdé podložce, se nemohou uvolnit, a tím ani položit rovnoměrně na záda. Nemají pocit jistoty, bezpečí a stálého tepla, proto bývají často nespokojené, plačtivé, neklidné, unavené a mrzuté. Často je vidíme vychýlené a otočené hlavičkou k jedné straně. V takovýchto nekvalitních podmínkách pak dítě nejenže nemůže usnout a klidně spát, ale velmi často také celkově špatně prospívá.