Způsoby správného položení dítěte na peřinku

Každý novorozenec je v prvních dnech, týdnech a měsících poznamenán polohou i omezenými pohybovými možnostmi a zkušenostmi z nitroděložního života. Před narozením žilo po dobu 9. měsíců v těsném prostoru dělohy schoulené do klubíčka s mírně zakloněnou hlavou. Není divu, že se po narození nějaký čas chová stejně. Neumí se položit rovně a stabilně na záda, rozložit těžiště ani srovnat hlavičku do osy nosíku, sterna (hrudní kosti) a stydké spony, aby se z této dovednosti dokázalo dále rozvíjet symetricky, a tím posilovalo svaly rovnoměrně po obou stranách trupu.

Ke schopnosti dítěte položit se stabilně a symetricky na záda s těžištěm mezi lopatkami a na bederní krajině, dojde teprve postupně, do třetího měsíce věku, a to jedině v případě, že mu k jeho vývoji nabídneme dobré podmínky.

Hlavním úkolem každého dítěte do jednoho roku je vzpřímit se v ose. K dokonalému rozvoji této vrcholné dovednosti se potřebuje nejdříve do 3. měsíce věku uvolnit z flekčního (schouleného) a asymetrického držení tělíčka do výše popsané uvolněné a stabilní polohy na zádech. Jedině tak se bude cítit natolik jisté, aby se mohlo začít sebevědomě, cíleně, symetricky a hojně pohybovat, a to nejenom hlavičkou a končetinami, ale celým tělem. Pouze díky pravidelného aktivního pohybu hlavou i končetinami v poloze na zádech, na bříšku i v náručí si postupně rozvine rovnováhu, koordinaci pohybů, orientační dovednosti a posílí všechny důležité posturální svaly. Díky těmto zkušenostem a dovednostem si v 9. měsíci věku zafixuje do paměťových stop správné a symetrické stereotypy pohybů, které mu budou zajišťovat adekvátní kvalitu vzpřímení po celý život.

Aby k tomu mohlo dojít, pak musíme dítěti k jeho vývoji nabídnout takové podmínky, aby se mělo od narození možnost nejdříve uvolnit. Dokonalé uvolnění dítěti nejlépe zajistí péřová peřinka, do které je dítě potřeba pokládat správným způsobem tak, aby leželo v ose brady, hrudní kosti i stydké spony s těžištěm mezi lopatkami a na bederní krajině.

Dítě na peřinku pokládáme buď přes Zajíčka nebo nabalením.

Veškeré postupy jak peřinku používat a k čemu všemu ji lze využít vám mohu ukázat během kurzů manipulace s dítětem či psychomotorický vývoj dítěte. Míla Pešková

Pokládání dítěte přes „Zajíčka“

Při pokládání dítěte přes „Zajíčka“ ho položíme na podložku nejdříve zadečkem a poté zády. Vytáhneme ruku pod zadečkem a dlaň položíme na hrudníček dítěte. Nakonec vytočíme ruku pod hlavičkou dlaní do záhlaví. Prsty zůstávají stále pod hlavičkou, abychom mohli nejdříve srovnat hlavičku do osy a teprve poté ruku vytáhnout zpoza záhlaví. 

Pokládání dítěte nabalením

Při pokládání dítěte z pozice „Koníčka“ nabalením je nejdříve přiblížíme k podložce obličejem dolů tak, aby se mohlo kolínky i rukama dotýkat peřinky či jiné podložky. Poté se vykloníme hlavou na stranu ruky, kterou držíme dítě pod bříškem a lákáme ho hlasem k otočení hlavičky tímto směrem. Ruka pod bříškem zůstává stále na místě a stabilizuje polohu dítěte. 

Prsty nenecháváme pod tělem dítěte. Volnou ruku ihned přesuneme dlaní za hlavičku a předloktím za tělíčko dítěte. Podle potřeby vyvineme prsty mírný tlak na hlavičku a předloktím na zadeček, abychom dítěti nedovolili záklon hlavy ani pánve. Ruka před bříškem zůstává stále na místě a pořád stabilizuje polohu dítěte.

Po chvilce ležení a komunikace s dítětem na boku dítě pomaličku otáčíme na záda, loktem plynule uhýbáme a doprovázíme tělíčko, paži a hlavičku dítěte, až ho přetočíme na záda. 

Nakonec pomalu a plynule, za doprovodu stálé komunikace s dítětem, vytočíme ruku pod hlavičkou dlaní do záhlaví a prsty pod hlavičku, abychom mohli nejdříve srovnat hlavičku do osy a teprve poté ruku vytáhnout zpoza záhlaví.

Jedině tak zajistíme, že hlavička, ramena, paže, tělíčko, pánev i dolní končetiny budou po celou dobu spánku rovnoměrně podloženy a stabilizovány ze stran do klidové a úlevové polohy. 

Postup balení dítěte do peřinky

Dítě položíme naučeným způsobem přes Zajíčka nebo nabalením na peřinku hlavičkou cca 5-8 cm pod horní okraj peřinky tak, aby byl v ose nosík, brada a sternum. 

Jednou rukou stabilizujeme jeho tělíčko položenou dlaní na hrudníček. Cíp peřinky před nožkami dítěte ohneme tak, aby dítě mohlo i po zabalení natáhnout nožičky. 

Cíp vložíme pod dlaň na oblasti hrudníčku. Poté volnou rukou uchopíme cíp peřinky z jedné strany dítěte a přeneseme ho přes tělíčko dítěte na druhou stranu tak, abychom dítě pevně zavinuli i s přirozeně postavenými horními končetinami k tělíčku. Ručky dítěti nijak nenatahujme ani neupravujeme. 

Poté vytáhneme ruku, která stabilizovala hrudníček, uchopíme druhý cíp ze strany dítěte a zabalení dokončíme. Pevné zavinutí zajistíme nejenom zapnutím na knoflíček, ale zavinutím dítěte v peřince ještě navíc pomocí popruhu, nebo-li povijanu.